Aj Vás sa dotkne zdražovanie poistenia?

Čakajú nás ďalšie výdavky, pripravte sa na zdražovanie poistiek, nový odvod je schválený. Poisťovne odvádzajú v súčasnosti z povinného zmluvného poistenia áut 8 %. Od januára bude štát tento odvod vyberať zo všetkých nových neživotných poistení. Zmeny schválili poslanci v novele zákona o poisťovníctve.

Navrhovaným zdanením tržieb z neživotného poistenia štát trestá zodpovedných občanov. Ľudia sa poisťujú dobrovoľne, pretože sú zodpovední voči sebe a svojim rodinám. Približne tretina domácností má uzatvorené poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti, približne každý tretí majiteľ auta sa chráni havarijným poistením. Všetkých týchto ľudí vláda plánovaným odvodom potrestá a uvalí na nich skrytú daň. Jej zaplatením sa poisťovniam znižuje objem peňazí, z ktorých likvidujú poistné udalosti, preto skôr či neskôr budú musieť poisťovne pristúpiť k zvyšovaniu poistného, pretože nedokážu dlhodobo niesť stratu z neživotného poistenia spôsobenú novým 8% odvodom. Rodina zaplatí na skrytej dani štátu vyše 50 eur.

Ceny PZP sa museli upraviť

  • poisťovne pokrývali straty v PZP z iných svojich produktov, po zavedení 8 %-ného daňového odvodu už na to nebudú mať prostriedky
  • rastie počet áut na cestách, tým sa zvyšuje aj množstvo dopravných nehôd a vyplácaných poistných plnení
  • vozidlá sú drahšie a silnejšie, čím vznikajú závažnejšie dopravné nehody a zvyšuje sa priemerná výška škody
  • poistné za PZP bolo dlhodobo nízke

 

Žiadna poisťovňa nezvyšuje ceny pre všetky kategórie motoristov, niektorým sa cena oproti minulým rokom nezmení, iným sa zvýši o 5 % až 40 %. Sú ale aj skupiny vodičov, ktorým sa cena za PZP zníži. Rozdielny prístup poisťovní ku klientom je dôsledkom novej segmentácie, t. j. nových kritérií a parametrov, ktoré rozhodujú o konečnej cene za poistenie auta. Poisťovne musia stále podľa zákona uplatňovať pri stanovení cien systém bonus/malus. Dlhodobo bezškodoví klienti sú práve tí, ktorým by sa poistné nemalo zvyšovať, alebo len mierne. Ak by poisťovňa pristúpila k vyššiemu zvyšovaniu, vždy si môžete porovnať ceny a spomedzi konkurencie vybrať inú poisťovňu.

 

Ak Vás môj článok zaujal a máte otázky o zmenách, ktoré nastanú v poistnom neváhajte ma kontaktovať.

Martin Tomčala

Martin vie ako na to. Povzbudzuje a motivuje, je zameraný na výsledky a je motorom tímu www.vybersispravne.sk

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na požadované pole