Ako vybaviť hypotéku – časť druhá. Kedy sa môžem sťahovať?

Ak ste si prečítali prvú časť, ako vybaviť hypotéku, čakáte čo sa bude diať po schválení. Ak ste ho ešte nečítali nájdete ho tu Ako vybaviť hypotéku časť prvá. 

Postenie je povinné

Ďalej je potrebné poistiť nehnuteľnosť v poisťovni a zavinkulovať v prospech banky. Náklady na základné poistenie bytu sú približne 35€, v prípade rodinného domu asi 100€  ročne v závislosti od lokality a veľkosti nehnuteľnosti. Toto poistenie musíte mať uzatvorené počas celého obdobia splácania hypotéky.

valuation-149889_1280

Podpis hypotekárnej zmluvy

V banke treba podpísať záložnú zmluvu banky, ktorá Vám úver poskytla a zmluvu o hypotekárnom úvere, ktorá je už záväzná. Je potrebné, aby prišli obidve strany, teda aj kupujúci aj predávajúci.

Kataster

Na to, aby banka previedla finančné prostriedky na účet kupujúceho, potrebujete založiť nehnuteľnosť v jej prospech. Tento úkon sa robí na katastrálnom úrade vložením záložných zmlúv za poplatok 66€ (kolok).

Banka uvoľňuje prostriedky

Potom treba doložiť podpísanú kúpnopredajnú zmluvu s notársky overeným podpisom. Po doložení všetkých dokumentov (teda vinkulácie poistenia, potvrdenia z katastra nehnuteľností, a kúpno-predajnej zmluvy) banka uvoľňuje peniaze na účet, podľa kúpnej zmluvy do 2-3 dní.

Kataster ešte raz

Po uvoľnení peňazí z hypotéky  na účet predávajúceho, je potrebné ísť opätovne na kataster, ak sa nedohodnú kupujúci a predávajúci inak. Tentokrát sa jedná o vloženie kúpno-predajnej zmluvy, na základe ktorej prebehne prepis nehnuteľnosti na Vás. Tento úkon stojí rovnako 66 € (v kolkoch).

Prevzatie bytu

Ostáva už iba prevziať si nehnuteľnosť. Vždy je treba zapísať  si stav plynomera, elektriny, vody, kúrenia a pod., podľa nehnuteľnosti. Tieto údaje sa vpisujú do odovzdávacieho protokolu, ktorý podpisuje kupujúci aj predávajúci. Následne na príslušných úradoch, prihlasujete na seba plyn, elektrinu, RTVS, nájom bytu… Samozrejme treba sa ohlásiť aj na miestnom úrade, aby ste sa prihlásili k plateniu dane z nehnuteľnosti.

Každý jeden bod by bol snáď na samostatný článok. Počas obdobia, ktoré pomáham klientom vybaviť hypotéku, môžem potvrdiť – každá má svoju jedinečnú zvláštnosť. Tento manuál je pre vysvetlenie pojmov a pre prehľad, čo sa v ktorom čase rieši.

Ak sa Vám nechce púšťať sa do tohto postupu, ale chcete si splniť svoj sen o bývaní, rád pre Vás vybavím všetky formality. Na Vás ostane vybaviť len sťahovanie. A aby som nezabudol – aj splácanie. 🙂

Martin Tomčala

Martin vie ako na to. Povzbudzuje a motivuje, je zameraný na výsledky a je motorom tímu www.vybersispravne.sk

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na požadované pole