Tri výhody, o ktorých veľa ľudí nevie

Nie vždy všetko čo si kúpime využívame naplno, možno aj preto, že nemáme čas čítať malé písmenká a návody. Vo financiách nás to ale môže stáť nemalé peniaze. Preto som spísal v krátkosti výhody, ktoré získavate, ak máte založený druhý pilier. Je napísaný pre tých, ktorý si chcú prečítať to najdôležitejšie.

Výhody druhého piliera:

 • Je to majetok sporiteľa
 • Je dedičný aj 7 rokov po začatí poberania dôchodku
 • Môžem to brať ako životnú poistku
 • Mám prehľad o stave účtu
 • Mám možnosť zhodnotenia vo fondoch
 • Investujem z hrubého príjmu a bez dane
 • Zisk nie je zdaňovaný
 • Veľmi nízke poplatky

Nevýhody druhého piliera:

 • Jeho ďalší smer môžu ovplyvňovať politici
 • Nízka úroveň finančnej gramotnosti sporiteľov má za následok nižšie zhodnotenia ich majetku na účtoch

Ďalej si detailne preberieme vyznačené výhody druhého piliera, o ktorých veľa ľudí nevie.

1. Môžete ho mať ako životnú poistku

Majetok na účte druhého piliera je dedičný, teda môžeme hodnotu účtu brať aj ako životné poistenie. Keď sa nedožijete veku 69/72 rokov táto hodnota je vyplatená oprávnenej osobe alebo sa stáva predmetom dedičského konania. Druhý pilier môže výrazne pomôcť vašim najbližším v prípade vášho úmrtia. Prečo 69 alebo 72 rokov? Pretože hodnota účtu je dedičná ešte 7 rokov od začatia poberania dôchodku. Ak idete na dôchodok vo veku 62 rokov peniaze v druhom pilieri sú dedičné do vášho 69 roku života. Ak pôjdete v 65 rokoch, potom majetok je dedičný do 72 rokov.

2. Ušetrite na daniach

V druhom pilieri si sporíte na dôchodok z hrubej mzdy, to znamená, že z nezdanených peňazí. Už v tomto prípade dochádza k prvému ušetreniu na dani. Výnosy v druhom pilieri nie sú zdaňované, to je výhoda, ktorú nemá žiaden iný šetriaci produkt na finančnom trhu. Tu dochádza k druhému zníženiu dane. Navyše, ak si do druhého piliera prispievate aj niečo z vlastného vrecka o tieto príspevky máte znížený základ dane pri výpočte dane z príjmov. Tu dochádza k tretiemu daňovému zvýhodneniu.

Prikladám graf na porovnanie sporenia v II. pilieri oproti sporeniu v komerčnom sporení, kde je vidieť pána Kováča, ktorý sporí z hrubého príjmu v druhom pilieri a pána Debnára, ktorý si radšej sporí zo svojho čistého príjmu.background-630405_1280

Je zrejmé, že je finančne efektívnejšie a prínosnejšie sporiť si z nezdanených peňazí v II. pilieri.

3. Unikátne nízke poplatky

Druhý pilier má najnižšie poplatky z pomedzi všetkých sporiacich produktov v Európe. Poplatky za správu účtu v druhom pilieri sú len 0,3% ročne.Poplatky v komerčných správcovských spoločnostiach sa pohybujú v rozmedzí od 0,8% do 3,5% ročne.

Je dobré poznať výhody toho, čo doma máme a jeho možné využitie v budúcnosti. Ak vás nejaký bod zaujal a chcete o ňom vedieť viac, kontaktujte ma. Možno teraz chcete vedieť ešte viac a podrobnejšie o fungovaní druhého piliera. Ak áno, pripravil som pre vás nesledujúci článok – Čo je druhý pilier a ako funguje?

Jana Chmúrová

Milovníčka nekonvenčných zmien a nových pohľadov s hlavou v oblakoch, nohami na zemi a srdcom na správnom mieste.

Komentáre

  Pridať komentár

  * Nezabudnite na požadované pole